pakan1

امروز : شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۲۷

شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران و بازار داغ کلاهبردان

چالوس نیوز | شیادان و کلاهبردان از جمله افراد بی وجدانی و نامردی هستند که به قصد دستیابی به پول و سودهای کلان از هر روش و ابزار ممکن برای فریب و سرکیسه کردن مردم استفاده می کنند.
شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران و بازار داغ کلاهبردان
جمعه | ۱۳۹۸/۱۲/۲۳ - ۱۳:۰۰ |
کد خبر : ۲۱۵ |
یادداشت

✍️ گزارشی از حسن خزائی پول / خبرنگار
این روزها در سراسر ایران صحبت از شیوع گسترده و همه گیری وسیع ویروس کروناست و بازار داغ شایعات داغ در فضای حقیقی و مجازی از یکسو و اضطراب و استرس خانواده ها از سویی دیگر فرصتی مغتنم برای یک عده افراد بی وجدان شیاد و کلاهبردار به وجود آورده است که از اوضاع بحرانی فعلی و دغدغه های بهداشتی و درمانی ملت به نفع امیال کثیف شخصی خود بهره ببرند.
 احتمال دارد برخی از افراد فرصت طلب بخواهند با مراجعه به درب منازل شهروندان اقدام به انجام یکسری اقدامات مجرمانه مانند دریافت وجه، سرقت، زورگیری و ... کنند که باید شهروندان رعایت موارد ایمنی و حفاظتی را مدنظر داشته باشند.
در همین راستا اگر افرادی با عنوان مأمور و کارمند فرمانداری،  بخشداری، اداره شبکه بهداشت و درمان، بیمارستان، هلال احمر یا شهرداری بخواهند به درب منازل شهروندان مراجعه کنند و به بهانه  پرکردن پرسشنامه در خصوص وضعیت کرونا ویروس وارد محوطه و منازل مردم بشوند و با فریب و وقت کشی و پرسیدن سوالات انحرافی از وضعیت تعداد افراد حاضر در داخل منزل مطلع و پس از حصول اطمینان از نبود سایر نفرات خانواده با سواستفاده از شرایط موجود با خفت گیری و زورگیری و حتی بیهوش کردن ساکنین بخواهند دست به سرقت اموال بزنند لذا می بایست شهروندان از همان ابتدا درخواست کارت شناسایی معتبر کنند و اگر فاقد مدارک شناسایی معتبر بودند موضوع را حتما به پلیس ۱۱٠ گزارش کنند.
گزارش های رسیده به رویداد حاکیست در برخی از شهرهای کشور شیادان با انتشار آگهی‌هایی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی تحت عنوان  تست کرونا در منزل و جعل نامه وزارت بهداشت به ساختمان‌های مسکونی مراجعه می‌کنند و به نحو غافلگیرانه با مواد بیهوشی ساکنین منزل را بیهوش و اقلام ارزنده را دستبرد می زنند.
 از کاربران درخواست می شود به این آگهی‌ها، براحتی اعتماد نکنند و مدنظر داشته باشند اگر قرار باشد اکیپ‌هایی برای بررسی بیماری به منازل مسکونی مراجعه کنند قطعا موضوع از طریق وزارت بهداشت به طرق مختلف اطلاع رسانی خواهد شد.
 کلاهبرداران با انتشار آگهی فروش ماسک و مواد شوینده بهداشتی دست یا داروی درمان ویروس کرونا لینکی را در فضای مجازی یا از طریق پیامک برای افراد ارسال می‌کنند که این لینک افراد را به صفحات و درگاه‌های جعلی بانکی هدایت می‌کند و با سرقت تمامی اطلاعات بانکی سوژه ها به راحتی آب خوردن و یک چشم به هم  زدن حساب این قبیل افراد را خالی می‌کنند.
 انتشار اخبار جعلی و کلیپ‌های متعدد و غیر واقعی در خصوص ویروس کرونا با هدف جلب نظر سوژه های موردنظر از جمله شگردهای خاص شیادان می باشد ازکاربران تقاضا می شود هرگونه اخبار مربوط به کرونا را از خبرگزاری‌های رسمی و کانال های معتبر و رسانه ملی دنبال کنند و از بازنشر مطالب به اشتراک گذاشته شده در فضای مجازی که از صحت و سقم منبع آن هیچگونه اطمینان ندارند، پرهیز کنند.
به دنبال نگرانی شهروندان از شیوع ویروس کرونا در کشور عده ای از شهروندان به دنبال راهکارهایی هستند تا بتوانند بدون نیاز به مراجعه به مراکز درمانی از وضعیت سلامتی خود مطلع شوند در این میان نیز برخی از سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها برای تشخیص اولیه این بیماری طراحی شده که بیشتر با هدف خوداظهاری و با نیت کاهش اضطراب و استرس و نگرانی خانواده ها از ابتلا به کرونا فعالیت می‌کند.
در این بحبوحه امکان دارد برخی از افراد فرصت طلب نیز بخواهند از طریق طراحی سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مشابه اقدام به کلاهبرداری از شهروندان یا سوءاستفاده از اطلاعات شخصی آنان کنند که در همین راستا لازم است یکسری نکات و مسائل ایمنی از سوی شهروندان مورد توجه بسیار جدی قرار گیرد.
 تنها سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی که از سوی وزارت بهداشت تأییدیه و مجوز داشته باشد، قابل اطمینان است و شهروندان باید توجه کنند که برای تست کرونا در فضای مجازی هیچ نیازی به پرداخت پول حتی به میزان بسیارکم وجود ندارد و چنین سایت‌ها و نرم‌افزارهایی بدون شک با هدف سوءاستفاده طراحی شده است، لذا نباید به آن اعتماد کنند.
 از سویی دیگر این احتمال وجود دارد که برخی از این نرم‌افزارها قصد سوءاستفاده از اطلاعات شخصی کاربران را داشته باشند، از این رو شهروندان به هیچ عنوان نباید اطلاعات شخصی و خصوصی خود را در این فضا بارگذاری کنند.
توجه داشته باشید هنگام دریافت نرم‌افزارها به هیچ عنوان به فایل‌های ناشناس در کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی مراجعه نکنید زیرا ممکن است فایل مذکور بدافزار بوده و به تلفن همراه آسیب بزند.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید